V letu 2019 je Čebelarska zveza Slovenije na Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naslovila pobudo, da kot država Slovenija v Evropsko unijo (EU) damo pobudo, da se ves med na tržišču označuje s točno navedbo države porekla. Leta 2020 je nato Slovenija skupaj s Portugalsko to tudi predstavila na zasedanju Sveta EU za kmetijstvo in ribištvo.
Evropski parlament pa je včeraj sprejel nova pravila za označevanje mešanic medu! Potrošniki se bodo lahko bolj informirano odločili o nakupu mešanice medu, ki jih najdemo na trgovskih policah, saj bo namesto zapisa »mešanica medu iz EU in medu, ki ni iz EU«, polnilec moral v osrednjem vidnem polju izdelka, navesti vse države porekla mešanice medu skupaj s pripadajočim deležem po padajočem vrstnem redu.
Poleg tega, bo komisija ustanovila delovno skupino strokovnjakov, ki se bo ukvarjala s prepoznavanjem potvorjenega medu in izboljšanjem sledljivosti. V ta namen bodo pripravili priporočila za ustanovitev referenčnega laboratorija Unije in harmonizirali metode za odkrivanje ponarejenega medu.
Sedaj mora potrjeno spremembo sprejeti še Svet EU in ga objaviti v Uradni list EU, 20 dni za tem bo stopil v veljavo. Države članice bodo nato imele dvoletno prehodno obdobje za implementacijo sprememb.
To je velika zmaga v boju za pristen in kakovosten med za evropskega potrošnika in čebelarja!
Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je ob tem povedal: »Gre za eno največjih zmag, zmago za zaščito potrošnikov in čebelarjev cele Evrope. Ko sva s sodelavko dr. Andrejo Kandolf Borovšak leta 2019 predstavila idejo o nujnem označevanju medu s točno navedbo države porekla, se je marsikdo posmihal, saj ni verjel, da lahko Slovenija s to pobudo uspe. Strokovni argumenti, odlično predstavljeni v EU s strani Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, so prepričali številne države po EU in skoraj soglasna podpora (samo 9 proti) evropskih poslancev je nov dokaz, da ko Slovenija stopi skupaj, doseže marsikaj. Tudi kot pobudnik ustanovitve Evropske čebelarske zveze, ki ima sedež v Sloveniji, se bom še naprej prizadeval, da bomo skupaj skrbeli za ohranjanje čebel in čebelarstva v Evropi. Iz Evropskega trga je potrebno »pregnati« ponarejen med, začeti moramo s promocijsko akcijo Evropejci jemo lokalni med, torej med iz svoje države ali vsaj s poreklom iz Evrope. In prvi korak je narejen, med bo odslej označen s točno državo porekla in potrošnik bo lahko izbral med po državi porekla. Hvala ministrom v tem obdobju dr. Aleksandri Pivec, dr. Jožetu Podgoršku, Ireni Šinko in Mateji Čalušić za odlično opravljeno delo, hvala evropskim poslancem za podporo in hvala vsem strokovnim službam.«
Čebelarska zveza Slovenije
Apr 11, 2024